Światowy Dzień Bezpieczeństwa Pacjenta

Walne Zgromadzenie Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) ustaliło, że 17 września będzie dniem upamiętniającym bezpieczeństwo pacjenta w opiece zdrowotnej, obchodzony we wszystkich krajach jako Światowy Dzień Bezpieczeństwa Pacjenta – World Patient Safety Day.

Celem Światowego Dnia Bezpieczeństwa Pacjenta jest zwiększenie świadomości i zaangażowania opinii publicznej, zwiększenie globalnego zrozumienia oraz pobudzenia globalnej solidarności i działań na rzecz promowania bezpieczeństwa Pacjentów.

Co roku Dzień Bezpieczeństwa Pacjenta jest prowadzony pod wybranym hasłem w tematyce bezpieczeństwa . W roku 2022 tematem Światowego Dnia Bezpieczeństwa Pacjenta jest bezpieczeństwo lekowe.

Leki są najważniejszym elementem w opiece zdrowotnej. Bezpieczne stosowanie leków w praktyce jest jednym z najważniejszych celów naszej działalności.

W Szpitalach Grupy Neomedic stale analizujemy tematy związane z bezpieczeństwem lekowym, przeprowadzając m.in. audyty lekowe, wnioski omawiamy na spotkaniach jakościowych. W Szpitalach opracowane zostały SOPy (ang. SOP – Standard Operating Procedure), procedury związane z racjonalną antybiotykoterapią co nam pozwala stale monitorować bezpieczeństwo w zakresie farmakoterapii.

W Światowy Dzień Bezpieczeństwa Pacjentów budynki, punkty orientacyjne i pomniki na całym świecie są od trzech lat podświetlane na pomarańczowo. W tym roku do tej akcji się dołącza Szpital Medikor w Nowym Sączu.