Ogrom korzyści dla ciężarnej pacjentki!

Tak o nowym programie medycznym dla kobiet w ciąży mówi ANNA MÓŁKA, Kierownik zespołu pielęgniarek i położnych / Naczelna położna szpitala Medikor.

Czym jest program koordynowanej opieki nad kobietą w ciąży?

KOC I, czyli koordynowana opieka ciężarnych to kompleksowa opieka medyczna nad matką w okresie ciąży, porodu, połogu, oraz jej nowonarodzonym dzieckiem, zgodnie ze standardem opieki okołoporodowej.

Kiedy pacjentki mogą skorzystać z programu?

Istnieje możliwość przystąpienia do programu na każdym etapie ciąży. Program oferuje pełną dostępność do świadczeń zgodnie ze wskazaniami medycznymi każdej pacjentce, która do niego przystąpi. Kobiety uzyskują w ramach opieki finansowanej przez NFZ pełnoprofilową opiekę w okresie ciąży, porodu oraz w okresie 6 tygodni po urodzeniu dziecka (a więc w okresie połogu). W programie KOC I, lekarze specjaliści bezpłatnie, w ramach finansowania przez NFZ, prowadzą ciąże zgodnie z obowiązującymi standardami.

Na którym etapie ciąży pacjentka może zgłosić się do programu?

Ciężarna może zgłosić się do programu na każdym etapie ciąży.

Kto czuwa nad bezpieczeństwem matki oraz dziecka w ramach KOC I?

Nad bezpieczeństwem mamy i dziecka czuwa zespół złożony z lekarzy specjalistów w dziedzinie położnictwa i ginekologii, neonatologii oraz położnych i pielęgniarek.

Co zawiera pakiet Koordynowanej Opieki dla Ciężarnych?

Najważniejszymi cechami programu KOCa jest ciągłość i kompleksowość prowadzenia ciąży w poradni przyszpitalnej, jak i możliwość odbycia porodu z zapewnioną opieką lekarską i położniczą. Nad pacjentką i jej nowonarodzonym dzieckiem czuwa wykwalifikowany zespół specjalistów z zakresu położnictwa i neonatologii. Pacjentka może również korzystać z pomocy doradcy laktacyjnego oraz neurologopedy.

Dlaczego KOC?

Program KOC I oferuje pacjentce ogrom korzyści: edukacja przedporodowa, opieka okołoporodowa, opieka położnej środowiskowej w połogu. W naszym szpitalu istnieje punkt pobrań badań analitycznych, a więc kobiety ciężarne należące do programu nie muszą szukać innych punktów analitycznych czy stać w długich kolejkach.

Czy program dotyczy także kobiet z ciążą powikłaną, zagrożoną, trudną?

Kobiety z ciążą powikłaną również mogą przystąpić do programu na każdym etapie ciąży. Dzięki opiece specjalistów wszystkie problemy są wychwytywane szybko i jeżeli to konieczne pacjentki kierowane są do ośrodków o wyższej referencyjności. W naszym przypadku najczęściej jest to Szpital Położniczo-Ginekologiczny Ujastek w Krakowie.

W jaki sposób można przystąpić do programu?

Aby przystąpić do programu wystarczy wyrazić chęć i zadzwonić do Szpitala Medikor. Wszystkie informacje oraz niezbędne numery telefonów dostępne są na naszej stronie internetowej. Warto zaznaczyć, że szpital Medikor oferuje pacjentkom bezpłatne znieczulenie zewnątrzoponowe w celu zniwelowania bólu porodowego. Każda rodząca w naszym szpitalu kobieta może skorzystać z tej opcji.

A jaki są koszty przystąpienia do programu dla pacjentki?

Warto zaznaczyć, że usługi realizowane w ramach programu KOC są bezpłatne dla pacjentki, gdyż są finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Tak więc lekarze specjaliści bezpłatnie – w ramach finansowania przez NFZ – prowadzą ciąże zgodnie z obowiązującymi standardami.

Kto przejmuje opiekę nad matką i dzieckiem po wypisie pacjentki z noworodkiem ze szpitala?

Po wyjściu ze szpitala pacjentka przez 6 tygodni jest objęta opieką środowiskową przez położną. Daje to pacjentce poczucie bezpieczeństwa na każdym etapie ciąży, porodu i połogu.

Na czym polegają spotkania z położną środowiskową?

Każdej pacjentce przysługuje bezpłatna opieka poporodowa sprawowana przez położną środowiskową. W czasie połogu kobieta ma prawo do 4-6 wizyt położnej, która w tym czasie sprawuje opiekę nad matką i jej nowonarodzonym dzieckiem. W trakcie takiej wizyty położna pomaga młodej mamie w czynnościach pielęgnacyjnych przy noworodku, wspiera ją w laktacji i opiece nad dzieckiem.

Anna Mółka
Kierownik zespołu pielęgniarek i położnych. Naczelna położna Szpitala Medikor