Poradnia ginekologiczna dla dziewcząt – kiedy młode dziewczynki potrzebują ginekologa?

Młode dziewczęta również wymagają nieraz pomocy ginekologa. Problemy z miesiączkowaniem (zanik miesiączki, jej duża nieregularność), krwawienia z dróg rodnych, silne bóle podbrzusza – są to problemy z jakimi można zgłosić się do poradni ginekologicznej dla dziewcząt.

Kiedy udać się do ginekologa dla dziewcząt?

Najlepszym momentem na wizytę w poradni ginekologicznej dla dziewcząt jest wiek między 11. a 13. rokiem życia – wtedy najczęściej pojawia się pierwsza miesiączka. Wizyty u ginekologa muszą odbywać się w obecności rodzica. Dopiero w wieku 16. lat dziewczynka ma prawo decydować o swoim zdrowiu, a więc nie jest wymagana obecność rodzica, a jedynie jego zgoda na przeprowadzenie badania. Ponieważ badanie jest intymne, rodzic przebywa w gabinecie z dzieckiem na ogół podczas wywiadu, a na czas badania – wychodzi.

Ginekolog podczas pierwszej wizyty dziewczynki nie zawsze przeprowadza badanie. Jeśli nie ma nieprawidłowości zdrowotnych lub przebytych urazów, zwykle decyduje się na rozmowę na temat pielęgnacji miejsc intymnych podczas miesiączki, zwraca uwagę na to, co powinno zaniepokoić, a także informuje o możliwości zaszczepienia się przeciwko wirusowi HPV, który zwiększa ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy. Ważne, aby cykl szczepień rozpocząć przed współżyciem.

Jak przygotować dziewczynkę do wizyty u ginekologa?

W poradniach ginekologicznych dla dziewcząt pracują lekarze przygotowani do pracy z młodszymi pacjentami. Są jednak pewne informacje, które na wizytę trzeba przygotować:

• datę pierwszej miesiączki,
  • data ostatniej miesiączki,
  • długość cyklu,
  • dolegliwości podczas menstruacji.

Jeśli pojawiają się inne objawy, takie jak nieregularne miesiączki, naprzemiennie obfite lub skąpe krwawienia, upławy, świąd itp. także należy powiedzieć o tym lekarzowi.

Jak wygląda badanie ginekologiczne w poradni dla dziewcząt?

Tak naprawdę jest ono bardzo podobne do badania u dorosłej kobiety. Podczas badania lekarz ocenia stan wydzieliny z pochwy, sprawdza, czy nie ma stanów zapalnych, zakłada wziernik (u starszych dziewcząt w wieku od 16 lat może pobrać także cytologię do badania, jeśli rozpoczęto aktywność seksualną), a następnie wsuwa dwa palce do pochwy i uciska brzuch sprawdzając prawidłowość budowy macicy, jajowodów i jajników (w przypadku pacjentki, która jest dziewicą badanie może zostać wykonane przez odbyt).

Młode dziewczęta rzadko są badane przez wziernik – najczęściej lekarz ogląda okolice intymne, a w sytuacji, kiedy jest to konieczne, pobiera wymaz z przedsionka pochwy. Badanie ginekologiczne przebiega bezboleśnie. W przypadku konieczności wykonania USG jest ono wykonywane metodą przezbrzuszną.

Czy do poradni ginekologicznej dla dziewcząt potrzebne jest skierowanie?

Skierowanie do ginekologa, także dziecięcego, nie jest wymagane.

Kiedy wykonać pierwszą cytologię?

Pierwszą cytologię należy wykonać w momencie rozpoczęcia współżycia (nie później niż trzy lata po rozpoczęciu aktywności seksualnej).

Czy po badaniu ginekologicznym pozostaje się dziewicą?

Tak. Należy uprzedzić lekarza, że nie rozpoczęto aktywności seksualnej, aby mógł przeprowadzić badanie w taki sposób, by pacjentka pozostała dziewicą.

Czy nastolatka może przyjmować antykoncepcję?

Dziewczęta od 16. roku życia mogą same decydować o swoim zdrowiu, przy czym to od decyzji lekarza i ewentualnych badań dodatkowych zależy, czy zdecyduje się wypisać antykoncepcję hormonalną młodej pacjentce.