Poród rodzinny to nie tylko poród z partnerem

Czy poród rodzinny oznacza tylko poród z partnerem? Niekoniecznie – kobieta może poprosić o towarzyszenie bliską osobę, np. mamę, siostrę lub położną. Jeśli mężczyzna nie czuje się komfortowo na sali porodowej, nie można go zmuszać do uczestnictwa w tym wydarzeniu. Ważne, że jest możliwość przyjść z bliską osobą, która zapewni tak bardzo potrzebne wsparcie.

Możliwość porodów rodzinnych została po pandemii przywrócona, ale dotyczą one tylko tych porodów, podczas których kobieta rodzi siłami natury. Podczas cesarskiego cięcia nie ma możliwości, aby na sali operacyjnej był ktoś spoza personelu medycznego. Cesarskie cięcie jest operacją, a więc wymaga zachowania odpowiednich zasad sterylności.

Porody rodzinne to porody, w których kobieta rodzi z bliską jej osobą. Obecność znajomej twarzy ma zapewnić rodzącej poczucie bezpieczeństwa i wsparcie. Nie zawsze partner ma potrzebę uczestniczenia w porodzie, dlatego dopuszczane jest towarzystwo innej osoby.

Czy mężczyzna musi uczestniczyć w porodzie?

Praktycznie od zawsze mężczyźni byli wykluczani z przebiegu porodu – na ten czas kobieta była otaczana przez bliskie jej osoby, ale były to także panie. W tym czasie mężczyzna czekał, a gdy tylko potomek pojawił się na świecie brał go na ręce, co było uznawane za przejaw potwierdzenia ojcostwa. Oczywiście, czasy się zmieniają, w zapomnienie odeszły porody w domu w towarzystwie akuszerek, ale niektórzy panowie mają prawo odmówić uczestnictwa w porodzie. I nie można ich do tego namawiać. Nie oznacza to wcale, że nie denerwują się i nie oczekują w napięciu na pojawienie się dziecka. Mogą także przygotowywać już pępkowe, czyli imprezę z okazji narodzin dziecka.

Jak przygotować się do porodu rodzinnego?

Podstawą przygotowania do porodu, nie tylko rodzinnego, ale także do tego, który chcemy odbyć same, powinno być uczestnictwo w szkole rodzenia. To tam ciężarna dowiaduje się od położnych i lekarzy, jak przebiega poród, czego oczekiwać, jakie są dostępne sposoby łagodzenia bóli porodowych oraz o tym, jak pielęgnować niemowlę. Podczas zajęć w szkole rodzenia położne uczą technik oddechowych i relaksacyjnych, tym samym przygotowując kobietę do porodu.

Zajęcia w szkołach rodzenia dostępnych w szpitalach położniczych, także w Szpitalu Medikor, prowadzi kadra na co dzień pracująca w placówce. Ze szkoły rodzenia można dowiedzieć się także tego, jakie warunki panują na „porodówce” i co ze sobą zabrać. Zajęcia z położnymi to także okazja do zadawania pytań personelowi medycznemu – czyli możliwość rozwiania wszelkich swoich wątpliwości.

W szkole rodzenia udział mogą brać także panowie, którzy mogą ze szkolenia wynieść przydatne informacje odnośnie pielęgnacji dziecka, technik masażu łagodzących ból u kobiety, czy informacje o tym, jak poród wygląda i czy decydują się być przy partnerce.

Szkołę rodzenia warto odbyć – bez względu na to, czy wszystkie informacje o porodzie przekazała nam mama lub przyjaciółka – najlepiej jest samemu dowiedzieć się wszystkiego bezpośrednio u źródła, czyli u personelu szpitalnego.

Co zabrać na poród?

Każda kobieta już na miesiąc przed porodem powinna spakować sobie torbę do szpitala – na wypadek, gdyby akcja porodowa rozpoczęła się przedwcześnie. Taka spakowana torba w chwili nerwów jest bardzo wygodna, nie trzeba niczego szukać, wszystko jest na miejscu, gotowe.

Spakowana torba jest także wygodna dla mężczyzny, który może nie wiedzieć, co zabrać kobiecie do szpitala – a tak wszystko jest gotowe.